Praca bez języka – Niemcy. Sprawdź, jak ją znaleźć!

W obecnych czasach bardzo wielu Polaków decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się sąsiadujące z naszym krajem Niemcy. To popularny cel migracji ze względu na perspektywę wyższych zarobków i nie tak dużą odległość od Polski. Jednak czy w przypadku nieznajomości języka masz szansę na pracę w Niemczech? Jeśli tak, to jak ją znaleźć? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Praca bez języka Niemcy – czy to w ogóle możliwe?

Rozważasz wyjazd zarobkowy do Niemiec, ale obawiasz się, że nieznajomość języka będzie stanowić dużą przeszkodę? Uspokajamy – wielu niemieckich pracodawców nie wymaga znajomości nawet podstaw swojego języka. Będą to jednak oferty pracy skierowane wyłącznie do pracowników fizycznych. Jeśli nie znasz języka niemieckiego, masz szansę znaleźć pracę w zawodach, w których komunikacja nie jest najważniejsza. Będą to na przykład zajęcia w branżach, takich jak: budownictwo, rolnictwo, sadownictwo czy produkcja przemysłowa. Warto zaznaczyć, że część ofert dotyczy tylko prac sezonowych, jak na przykład zbieranie szparagów. Jeśli więc nie chcesz wyjeżdżać do Niemiec na stałe, również nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniej oferty. A co z zarobkami? Przeglądając propozycje pracy bez języka, możemy zauważyć, że stawki wahają się, w zależności od zajęcia, od 8 do nawet 15 tysięcy złotych brutto.

Praca bez języka Niemcy – jak ją znaleźć?

Osoby szukające pracy w Niemczech bez znajomości języka, często zastanawiają się, w jaki sposób mogą ją znaleźć. Drogi są dwie – szukanie ofert na własną rękę albo skorzystanie z pomocy profesjonalnej agencji pośrednictwa pracy.

Oferty internetowe

Wiele osób postanawia poszukać zajęcia za granicą na własną rękę. Popularne serwisy ogłoszeniowe posiadają bogatą listę ofert pracy bez języka w Niemczech. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę interesujące nas hasło i gotowe. Możemy przebierać w setkach ogłoszeń. Ta metoda niesie jednak ze sobą niemałe ryzyko. Nigdy nie jesteśmy pewni, że oferta pracy jest prawdziwa albo legalna. Po przyjeździe do Niemiec może okazać się, że Twoje wymarzone zajęcie wcale nie zgadza się z tym, co przeczytałeś w ogłoszeniu. Bez znajomości języka wyjaśnienie sytuacji może okazać się wręcz niemożliwe. Chcąc uniknąć takich przykrych sytuacji, lepiej jest poszukać pracy z pomocą profesjonalistów.

Agencje pośrednictwa pracy

Jeśli zależy Ci na znalezieniu rzetelnej oferty, która proponuje legalną pracę w dobrych warunkach, skorzystaj z usług certyfikowanych firm rekrutacyjnych. Jedną z nich jest nasza Agencja Pośrednictwa Pracy JobRun. Jej zadaniem jest rekrutowanie pracowników dla pracodawców zagranicznych, z którymi stale współpracujemy. Dzięki skorzystaniu z naszej oferty masz szansę znaleźć zajęcie zgodne z Twoimi umiejętnościami i doświadczeniem. Zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo całego procesu. Wszystkie oferty pracy, które możesz znaleźć na naszej stronie internetowej, są przez nas rzetelnie zweryfikowane pod kątem legalności i warunków zatrudnienia.

Praca bez znajomości języka w Niemczech – czy warto?

Chociaż praca w Niemczech bez języka jest jak najbardziej możliwa, warto zastanowić się, czy jest opłacalna. Dlaczego?

Wyższe zarobki

Jeśli posiadamy chociaż podstawową znajomość języka niemieckiego, szybko okazuje się, że lista różnorodnych ofert pracy znacznie się wydłuża. Część pracodawców tak bardzo ceni sobie umiejętność posługiwania się językiem obcym, że samodzielnie finansuje kursy językowe dla swoich pracowników. Dodatkowy język obcy wpisany w CV gwarantuje również wyższe zarobki. Szacuje się, że znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym przekłada się na stawkę wyższą aż o 50% w porównaniu do wynagrodzenia pracownika bez języka.

Komfort pracy i życia

Nowa praca i miejsce zamieszkania mogą być powodem do stresu. Dodatkowym czynnikiem wywołującym zaniepokojenie jest nieznajomość języka. Jak porozumieć się ze współpracownikami w razie pytań? Jak zrobić zakupy w sklepie spożywczym lub zapytać o drogę? A jeśli dojdzie do wypadku lub choroby? Jak wytłumaczyć, co mi dolega? Te i inne wątpliwości mogą skutecznie zniechęcić przyszłego migranta do wyjazdu. Jednak jeśli nauczysz się chociażby podstaw języka niemieckiego, poznasz kilka przydatnych słówek i wyrażeń, sytuacja będzie zgoła odmienna. Nie będziesz musiał martwić się, że zwyczajne, codzienne czynności, takie jak zakupy, wypad do restauracji czy podróż do pracy Cię przerosną. Na pewno poczujesz się pewniej, mogąc chociaż w prosty sposób porozmawiać ze współpracownikami. To wszystko może pomóc Ci szybciej oswoić się z nową sytuacją i zadomowić w obcym miejscu. Podstawowa znajomość języka obcego bez wątpienia oszczędzi Ci wielu zmartwień. Dlatego też warto, nawet na własną rękę, spróbować nauczyć się paru prostych słów i form gramatycznych. Przebywając na miejscu, z pewnością będziesz miał okazję podszkolić swoje językowe umiejętności i nabrać trochę wprawy w komunikacji.

Praca w Niemczech bez języka jest jak najbardziej możliwa i łatwa do znalezienia. Niestety zwykle jest jednak mniej opłacalna. Podstawowa znajomość języka zapewnia nie tylko wyższe zarobki, ale również komfort życia. Warto więc przed wyjazdem chociaż trochę zaznajomić się z językiem obcym, aby bez stresu rozpocząć pracę za granicą.