Dobra praca w Niemczech – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Emigracja zarobkowa nie jest oczywiście tematem nowym. Od momentu, gdy Polska weszła do strefy Schengen, miliony osób postanowiło wyjechać z kraju w poszukiwaniu lepszej i dobrze płatnej pracy. Bardzo dużą popularnością cieszą się w tym przypadku m.in. Niemcy. Z czego to wynika? Na co można liczyć, decydując się na pracę w tym państwie?

Dobra praca w Niemczech dla Polaków

Wielu Polaków zdecydowało się i cały czas decyduje na wyjazd zarobkowy do Niemiec. Trudno się temu dziwić. To kraj położony niedaleko Polski i zbliżony do niej kulturowo. Niemieccy pracodawcy cenią sobie polskich pracowników od lat i chętnie ich zatrudniają. Polacy mogą liczyć w tym przypadku na atrakcyjną pensję, dobre warunki pracy i często możliwość rozwoju (uczą się języka, poznają nowych ludzi itd.). Dobra praca w Niemczech nie jest mitem.

Trudno się w zasadzie dziwić, że wiele osób decyduje się na wyjazd do sąsiednich Niemiec w celu podjęcia pracy. To wybór dobry, chociaż na starcie warto dokonać pewnej analizy tamtejszego rynku pracy. Przedstawiciele, jakich zawodów są tam najbardziej poszukiwani? Na jakie zarobki można liczyć w Niemczech?

Wolne stanowiska – na jaką pracę mogą liczyć w Niemczech Polacy?

Polacy generalnie nie boją się żadnej pracy. Tak pokazują przede wszystkim oficjalne statystyki. Wiele osób podejmuje się sporych wyzwań, wyjeżdżając do różnych krajów Europy i nie tylko. Jak znaleźć dobrą pracę w Niemczech? Okazuje się, że na Polaków czeka tam naprawdę sporo ciekawych ofert pracy. O jakich zawodach mowa? Obecnie poszukiwane są przede wszystkim osoby zajmujące się transportem i logistyką, pracownicy służby zdrowia, pracownicy produkcji czy osoby zatrudniane do opieki nad dziećmi i osobami starszymi. Pojawia się też sporo ofert dla kelnerów, kucharzy, pokojówek itd.

Na dobrą pracę w Niemczech liczyć mogą ponadto hydraulicy, mechanicy i budowlańcy. Dość dużo osób decyduje się poza tym na podjęcie pracy sezonowej  przy zbiorach. Wybierać rzeczywiście jest w czym. Jednak na jakie zarobki można w tym przypadku liczyć?

Zarobki Polaków pracujących w Niemczech

Nie da się ukryć, że pieniądze to dla każdego pracownika kwestia naprawdę istotna. Wiele osób zastanawia się, co oznacza dobra praca w Niemczech. Na jakie zarobki można tam liczyć i czy wyjazd w tym kierunku się opłaca? Okazuje się, że tak, zwłaszcza dla osób odsyłających sporą część pensji do kraju. Jak to wygląda w praktyce? Warto przeanalizować kilka przykładów.

W Niemczech kucharz w skali roku zarobić może nawet 30 tysięcy euro, co przekłada się na kwotę 130 tysięcy złotych. Na wyższe zarobki liczyć może kierowca. W jego przypadku roczna pensja to około 140 tysięcy złotych brutto. Nieco niższe pensje mają zazwyczaj kelnerzy. Jest to od 105 do 115 tysięcy złotych w skali roku. Jednak jest to praca idealna dla młodych osób, które chcą dorobić sobie do studiów. Dodatkowo w tym przypadku liczyć można na napiwki od klientów. Pracujący w Niemczech opiekuni osób starszych czy pielęgniarki zarabiają ponad 30 tysięcy euro rocznie. Bardzo chętnie przyjmowani są także polscy mechanicy, zwłaszcza na zachodzie kraju. Średnia pensja miesięczna wynosi tam ponad 3 tysiące euro, co rocznie daje 36 tysięcy euro – około 165 tysięcy złotych.

Jak widać, w Niemczech zarobki są znacznie wyższe niż w Polsce. Dla wielu osób taki wyjazd zarobkowy jest szansą i nadzieją na godne życie. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że koszty utrzymania się w tym kraju są wyższe, zwłaszcza  w większych miastach. Mimo to praca  w Niemczech i tak jest bardzo opłacalna.

Praca w Niemczech – o czym pamiętać przed wyjazdem?

Znalezienie dobrej pracy w Niemczech jest naprawdę możliwe. O czym jednak trzeba pamiętać przed wyjazdem do tego kraju? Spore znaczenie ma tutaj kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim zabrać ze sobą należy wszystkie niezbędne dokumenty. Są to dowód osobisty, prawo jazdy (o ile dana osoba go posiada), odpis aktu urodzenia, odpisy aktu urodzenia dzieci i zawarcia związku małżeńskiego (w celu uzyskania lepszej klasy podatkowej), a także dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe.

Osoby, które miały już wcześniej okazję pracować w Niemczech, muszą mieć ze sobą także numer identyfikacji podatkowej czy numery ubezpieczenia zdrowotnego oraz społecznego. Jest to niezwykle istotne dla wszystkich osób, które wyjeżdżają w tym kierunku.

W jaki sposób można się dostać do Niemiec? Nie jest to zbyt trudne. Kraj ten słynie z doskonale rozwiniętej infrastruktury drogowej. Osoby, które nie chcą wydawać pieniędzy na lot lub się go obawiają, mogą zdecydować się na podróż autobusem bądź samochodem. W większych miastach sprawnie działa także transport kolejowy.

Jak widać wyjazd zarobkowy do Niemiec to wciąż rozwiązanie bardzo opłacalne. W najlepszej sytuacji są osoby, które poszukują zatrudnienia na stanowiskach, na których panuje duży niedobór pracowników.