Jak znaleźć pierwszą pracę? Sprawdź, co zrobić, żeby ją dostać!

Szukanie pierwszej pracy może być stresujące. Każdy jednak kiedyś przechodził przez ten proces i w większości przypadków kończył się on powodzeniem. Zapewne nieco przeraża Cię brak doświadczenia zawodowego, jednak istnieje kilka sposobów na to, by poszukiwanie zatrudnienia nie było gehenną. Jak znaleźć pierwszą pracę? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik.

Jak zdobyć pierwsze doświadczenia?

Niezależnie od tego, jaką szkołę średnią ukończyłeś lub czy zdecydowałeś się na studia, proces poszukiwania pierwszej pracy będzie wyglądał podobnie. Dla potencjalnego pracodawcy zarówno osoba z tytułem magistra, jak i z maturą czy tytułem zawodowym, będzie postrzegana w podobnym stopniu – jako kandydat bez doświadczenia zawodowego. Wielu myśli, że znalezienie pracy jest w tym przypadku niemożliwe. Nic bardziej mylnego – młodzi ludzie, którzy wkraczają dopiero na ścieżkę kariery, mają możliwości, by zaimponować pracodawcy i zdobyć pierwsze doświadczenia, niekoniecznie związane z pracą zawodową. Twoje CV może spotkać się z uznaniem rekrutera, jeśli znajdzie się w nim informacja o Twojej działalności w organizacjach pozarządowych czy pracy jako wolontariusz – to nie tylko cenne doświadczenia dla Ciebie, ale i sygnał dla pracodawcy, że jesteś nastawiony na rozwój.

Jak znaleźć pierwszą pracę? Rozwijaj się!

Twoje umiejętności to najważniejsza karta przetargowa! Zdobywanie wiedzy w szkole i na studiach obecnie nie wystarczy. Postaw na naukę języków obcych – znajomość ich w stopniu co najmniej komunikatywnym to zdecydowanie atut. Normą na rynku pracy jest język angielski, jednak warto rozwijać się w zakresie mniej popularnych języków obcych, które znacząco wpłyną na zainteresowanie Twoją aplikacją na dane stanowisko.

Obecnie mamy znacznie więcej możliwości rozwojowych. Na rynku można znaleźć wiele różnych kursów, nawet bezpłatnych. Dróg do szkoleń także jest kilka – zanim rozpoczniesz swoją pierwszą pracę, możesz skorzystać z szeregu kursów dedykowanych bezrobotnym i tym, którzy mają niższe kwalifikacje. Praktyczna wiedza w konkretnej specjalizacji pomoże Ci w realizowaniu pierwszych obowiązków zawodowych i zrobi wrażenie na rekruterze.

List motywacyjny i CV – jak przygotować pierwsze dokumenty?

Czy wiesz, że na zainteresowanie rekrutera swoim CV masz zaledwie 6 sekund? Warto mądrze wykorzystać ten czas. Zadbaj przede wszystkim o graficzną oprawę CV. Obecnie mamy dostęp do wielu – nawet darmowych – programów do obróbki dokumentów, które pozwolą na napisanie CV w atrakcyjnej wizualnie formie. Nie mając doświadczenia zawodowego, rozbuduj sekcję o zainteresowaniach i praktycznych umiejętnościach. To idealne miejsce do umieszczenia informacji na temat kursów, jakie odbyłeś i pierwszych zdobytych doświadczeń, np. w wolontariacie. W pierwszym CV każda taka wzmianka jest cenna dla potencjalnego pracodawcy.

Dobre wrażenie zrobi również napisanie listu motywacyjnego. Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim warto wpisać w nim to, dlaczego szukasz zatrudnienia i co sprawia, że widzisz siebie na stanowisku, na które aplikujesz.

Gdzie szukać pierwszej pracy?

Jak znaleźć pierwszą pracę? Zdecydowanie warto wziąć pod uwagę praktyki i staże. Na najniższych szczeblach zdobędziesz pierwsze doświadczenia w branży i nauczysz się zawodu w praktyce. Ciekawe możliwości możesz znaleźć także w urzędzie pracy. Instytucja ta może zaoferować pracę lub kursy doszkalające. Warto szukać pierwszej pracy w Internecie i social mediach albo skorzystać z pomocy i wsparcia agencji pośrednictwa pracy. Podjęcie pracy przez taką agencję jest praktyką dość często stosowaną przez osoby, które rozpoczynają swoją drogę zawodową. Warto wówczas spróbować swoich sił, pracując w innym państwie. W agencjach pośrednictwa pracy znajdziesz nawet oferty, które nie wymagają znajomości języka obcego – to świetny sposób na zdobycie pierwszych doświadczeń.

O czym musisz pamiętać?

Naturalną koleją rzeczy jest to, że pierwsze CV niekoniecznie spotyka się z odpowiedzią. Poszukiwanie pracy to proces, który czasem trwa nawet kilka miesięcy. Zachowaj spokój i dobre nastawienie. Nie zniechęcaj się! Każdy kiedyś przez to przechodził. Zweryfikuj też swoje oczekiwania względem pracodawcy. Na wysokie zarobki i benefity przyjdzie jeszcze czas.

Jeśli szukasz pierwszej pracy i jesteś gotowy na wyzwania, sprawdź, jakie oferty znajdziesz w naszej agencji pośrednictwa pracy. Jesteśmy pewni, że nasi specjaliści pomogą Ci z sukcesem przejść przez proces poszukiwania zatrudnienia!