Praca za granicą – gdzie najlepiej wyjechać? Sprawdź, na jakie kraje stawiają Polacy

Rozważasz możliwość wyjazdu do pracy za granicę? W naszym kraju jest to dość często praktykowane. Wbrew pozorom wpływa na to nie tylko wizja lepszych zarobków. Chcesz wiedzieć, dlaczego nasi rodacy decydują się na emigrację z kraju? Przeczytaj więc nasz dzisiejszy wpis. Podpowiemy w nim również, gdzie najlepiej wyjechać do pracy za granicą oraz co brać pod uwagę przy wyborze właściwego kierunku.

Skąd wynika popularność wyjazdów wśród naszych rodaków?

W Polsce notuje się dość niskie bezrobocie. Dziwić więc może fakt, że tak dużo osób decyduje się na wyjazd do pracy za granicą. Skąd bierze się zatem popularność tego typu praktyki?

Duży wpływ na taki stan rzeczy mają przede wszystkim zarobki. Okazuje się, że wielu Polaków nie jest zadowolonych z pensji, jaką otrzymuje. Do tego płace stale utrzymują się na tym samym poziomie, a niestety ceny nieustannie rosną.

Kolejnym powodem jest także niepewna przyszłość i wątpliwe warunki pracy. Jeszcze do niedawna, ze względu na niskie bezrobocie, pracodawcy zabiegali o pracownika. Wszystko zmieniło się wraz z pandemią COVID-19, która pogorszyła sytuację na polskim rynku pracy. Przedsiębiorcy zostali zmuszeni do redukcji etatów. 

Za granicami kraju sprawa wygląda nieco inaczej. Kuszące są przede wszystkim zarobki oraz stabilność zatrudnienia. Jako jeden z powodów emigracji wymienia się także możliwość podniesienia standardu życia i korzystniejsze warunki socjalne. Jest też większa możliwość rozwoju zawodowego. Badania zatem wykazują, że na wyjazd decydują się przeważnie ludzie młodzi, którzy chociaż trochę znają język.

Praca za granicą – gdzie najlepiej wyjechać?

Kusi Cię perspektywa pracy za granicą i zastanawiasz się, gdzie najlepiej pojechać? Możliwości jest całkiem sporo. Twoja decyzja nie może być jednak przypadkowa. Warto dokładnie przemyśleć tę kwestię, dlatego też poniżej pokażemy Ci, na jakie kraje stawiają Polacy.

Najczęstszym wyborem jest oczywiście nasz zachodni sąsiad, czyli Niemcy. Kraj ten położony jest bardzo blisko Polski i łatwo jest zorganizować taki wyjazd. To, co jednak najbardziej przyciąga, to możliwość szybkiego znalezienia pracy. Na niemieckim rynku ofert jest całkiem sporo. Co więcej, dotyczą one nie tylko wykwalifikowanych pracowników, ale również tych, którzy tych kwalifikacji nie mają. W innych krajach, takich jak np. kraje skandynawskie, nie zawsze tak jest. W głównej mierze szuka się bowiem osób o określonej kwalifikacji.

Drugim wyborem jest oczywiście Holandia, a część osób wyjeżdża też do Norwegii, Francji, Szwecji, Czech, a nawet USA. Kiedyś na tej liście znajdowała się także Wielka Brytania. Obecnie przez brexit dużo się zmieniło i Polacy, którzy tam mieszkają albo wracają do Polski, albo poszukują zatrudnienia w innym kraju.

Co należy brać pod uwagę, wybierając kierunek emigracji?

Niewątpliwie jedną z ważniejszych kwestii przy wyborze kierunku emigracji są zarobki. Nie powinieneś jednak opierać się tylko i wyłącznie na nich. W końcu kraj, do którego się udasz, stanie się miejscem, w którym w najbliższym czasie będziesz prowadził swoje życie. Zwróć więc jeszcze uwagę na takie kwestie, jak:

– koszty utrzymania,

– otoczenie i społeczeństwo,

– ustrój polityczny,

– kulturę,

– nastawienie do imigrantów.

Tylko uwzględnienie wszystkich tych aspektów da Ci gwarancję zadowolenia i satysfakcji nie tylko z pracy, ale też ze swojego życia po godzinach.

 

Czy teraz wiesz już, gdzie najlepiej wyjechać do pracy za granicą? Oczywiście są to głównie Niemcy i Holandia. W tych krajach Polacy czują się najlepiej. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że w Twoim przypadku będzie podobnie. Jeśli szukasz ciekawych ofert, to koniecznie zajrzyj na naszą stronę. Stawiamy przede wszystkim na te dwa kierunki. Wybór jest na tyle szeroki, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. W niektórych przypadkach nie wymaga się nawet znajomości języka. Korzystanie z naszych usług to gwarancja szybkiego i sprawnego uzyskania zatrudnienia. Najważniejsze jest jednak to, że wszystko jest pewne, rzetelne i w pełni bezpieczne.